LAHOFER Aktuálně LAHOFER je Vinařstvím roku 2021
31. 01. 2022

Vinařství LAHOFER se stalo vítězem kategorie velká vinařství

Vinařství LAHOFER ze Znojemska se stalo vítězem kategorie velká vinařství dvanáctého ročníku prestižní tuzemské soutěže Vinařství roku 2021. Zopakovalo tak svůj loňský úspěch, kdy vyhrálo stejnou kategorii,
ve které soutěží producenti vyrábějící přes 250.000 litrů vína ročně. Na rozdíl od jiných vinařských soutěží v ČR se hodnocení Vinařství roku zakládá na komplexním posuzování vinařských společností – nejen na základě kvality vína, ale také podle toho, jak svým podnikáním přispívají k pozvednutí, rozvoji a modernizaci oboru vinařství v daném roce.
 
 
Vinařství LAHOFER v roce 2020 otevřelo novou, architektonicky výjimečnou výrobní, administrativní
a návštěvnickou budovu, od té doby v ní uspořádalo dva ročníky letního hudebního festivalu, módní přehlídky, vinařské akce a degustace vín. Prostřednictvím své sesterské společnosti zrenovovalo architektonicky ojedinělou přestavbou část bývalého znojemského pivovaru na Enotéku znojemských vín – degustační prostor pro veřejnost se 120 vzorky vín výhradně ze Znojemské vinařské podoblasti.

Vítězství v soutěži Vinařství roku 2021 završilo pro LAHOFER úspěšný vinařský ročník. Vinařství sice
v uplynulém roce sklidilo o 4,5% suroviny méně, než v roce předchozím, hrozny byly ale nejvyzrálejší za poslední čtyři roky. „Nejvíce potěšitelná na loňské kampani je průměrná cukernatost hroznů, kdy jsme dosáhli 22,4°NM. To je o dva stupně více než v roce předchozím a nejvíce za poslední čtyři roky. Z toho vyplývá vyšší podíl vín ročníku 2021 v přívlastcích výběr z hroznů a výběr z bobulí. Hrozny byly při sběru zdravé s vyšší kyselinkou, což bude právě s vyššími cukry krásně ladit. Předpokládáme, že vína budou mít nádherný aromatický odrůdový projev, dostatek kyselin a šťavnatosti. Celkově tedy očekáváme velice vydařený ročník,“ shrnul obchodní a marketingový ředitel Vinařství LAHOFER Daniel Smola.

„Vítězství v soutěži Vinařství roku stavíme jednoznačně na vrchol našich úspěchů za naše nasazení v loňském roce. Velmi potěšující je ale i zisk zlatých medailí za vína zařazená mezi sto nejlepších v Salonu vín České republiky 2022 a to pro všechna naše tři vinařství, kromě LAHOFERU tedy i pro Vinařství HANZEL a WALDBERG,“ dodal Smola.
Pokud protiepidemická opatření povolí, plánuje letos Vinařství LAHOFER další ročník kulturního festivalu. Od května do srpna by se na betonové vlně venkovního amfiteátru mělo vystřídat 10 kapel a zpěváků, mezi nimi třeba David Koller, MIG 21, Čechomor, Mňága a Žďorp, Bára Poláková, Pokáč, Jelen a další. Uskutečnit by se měl i další ročník populárního vinařského závodu horských kol LAHOFER Author Cup.

Vinařství LAHOFER je v současnosti jedním z největších pěstitelů vinné révy v České republice. Obhospodařuje přes 430 ha vinic pouze ve Znojemské vinařské podoblasti a ročně vyrobí okolo 800.000 lahví přívlastkových vín prakticky všech hlavních středoevropských odrůd.
Skupina firem LAHOFER, do které kromě Vinařství LAHOFER spadá ještě Vinařství HANZEL, Vinařství WALDBERG, Vinotrh.cz, Hotel LAHOFER a další firmy zaměstnává stovku osob a její tržby se pohybují okolo 90 milionů korun ročně.