Vinařství Lahofer

Rezervace ochutnávky vín

Zavřít
Vyberte rezervaci

Máme čtyři vína v Salonu vín ČR

20. 02. 2014
Nejlepší stovku vín České republiky odtajnili zástupci Národního vinařského centra. Hned čtyři vína zařazená mezi nejlepší tuzemské vzorky jsou přitom z Vinařství LAHOFER.
Pro firmu je to nejlepší výsledek od jejího založení. „Výsledky letošního Salonu vín České republiky nás mimořádně potěšily. Nejen proto, že jsme uspěli hned se čtyřmi nominovanými vzorky, ale i z toho důvodu, že polovina z nich je deklarovaných jako vína suchá. Naše vinařství přitom bylo dlouho spojováno se špičkovými víny především v kategoriích sladších vín. Svou „formu“ potvrdil především Ryzlink rýnský, pozdní sběr z roku 2011, který před pár měsíci vyhrál soutěž král vín České republiky a stal se tak jejím šampionem. Vůbec poprvé přitom tuto soutěž vyhrálo víno suché,“ uvedl obchodní a marketingový ředitel Vinařství LAHOFER Daniel Smola.

Druhým úspěšným vzorkem byl opět Ryzlink rýnský, tentokrát však zařazený do apelačního systému VOC Znojmo. „Jak je vidět z umístění tohoto vzorku, vína VOC Znojmo mají stabilně vysokou kvalitu. V našem případě totiž víno zatříděné do VOC Znojmo uspělo v Salonu vín čtvrtý rok po sobě,“ doplnil Smola.

Kromě rýnských ryzlinků se návštěvníci Národního vinařského centra mohou v kolekci stovky nejlepších vín České republiky seznámit v zámku ve Valticích i se dvěma vzorky Rulandského šedého z produkce Vinařství LAHOFER. „Prvním je sladký výběr z hroznů ročníku 2012 z vinice Lampelberg a druhým polosuchý pozdní sběr ročníku 2012 z vinice U Hájku a Lampelberg. Právě poloha kolem vinného hrádku Lampelberg nedaleko Vrbovce Rulandskému šedému evidentně svědčí,“ dodal Smola.

Úspěch v Salonu vín České republiky si pochvaluje i sklepmistr Vinařství LAHOFER Jiří Lancman. „Vzhledem k tomu, že z naší produkce uspělo víno suché, polosuché i sladké, tak je myslím zřejmé, že umíme špičkově vyrobit celou tuto škálu. Jak Rulandské šedé, tak Ryzlink rýnský jsou přitom odrůdy, které na našich vinicích dosahují stabilně vysoké kvality,“ shrnul Lancman.

Ocenění v Salonu vín pomůže úspěšným vínům i obchodně. „Oceněné vzorky ale zásadně nezdražujeme, cenu držíme v takové výši, jako na začátku jejich uvedení na trh. Kromě suchého Ryzlinku rýnského, který zvítězil v Králi vín, přitom máme ještě všechny vzorky na skladě,“ uzavřel obchodní ředitel.

Salon vín ČR je nejvyšší a největší národní soutěže vín v České republice. „Vyhlášení Salonu vín je vždy pro všechny vinaře a příznivce moravských a českých vín veliký svátek. Otevírá se opět unikátní příležitost potkávat a seznamovat se s absolutní špičkou našich vín, kterou ještě umocňuje noblesní prostředí valtického zámku," komentoval ředitel Národního vinařského centra Pavel Krška.

V letošním roce byly nejúspěšnější firmy: Zámecké vinařství Bzenec s 9 víny; Vinné Sklepy Valtice s 8 víny, VINSELEKT MICHLOVSKÝ se 7 víny, ZNOVÍN ZNOJMO se 6 víny a právě Vinařství LAHOFER se čtyřmi úspěšnými vzorky. Celkem se do Salonu vín ČR po třech postupových kolech probojovalo 49 vinařů a vinařských firem.

V poměrovém zastoupení bylo do kolekce vybráno 64 vín bílých, 34 vín červených a 2 vína šumivá. 
Nejúspěšnějšími odrůdami letošního ročníku se staly Ryzlink rýnský s 9 zastoupeními, dále Frankovka se 7 zastoupeními a Rulandské modré se 6 zastoupeními. 
Pole jakostního zařazení je v letošním Salonu vín ČR nejvíce vín v pozdním sběru (48) následováno 32 výběry z hroznů. 
Ročníkem s největším zastoupením je ročník 2012 s 45 víny, ročník 2011 s 43 a ročník 2009 s 6 víny. Nejstarší víno je z roku 2008.