Vinařství Lahofer
Vinařská obec Dyje

Vinařská obec Dyje

Rezervace ochutnávky vín

Zavřít
Vyberte rezervaci

Obec Dyje je malá jihomoravská ves ležící přibližně pět kilometrů východně od města Znojma. První zmínka o obci pochází již z roku 1283. Tehdy patřila pod Loucký klášter, v té době koupil ves od hraběte z Dobronic pan Milfron. Po něm se obec kdysi nazývala. 

Místní jméno vesnice je německého původu: Muhlwren (tj. Dyje). V obci byl zámek, sídlo louckých proboštů. V roce 1280 stál na území obce kostel Sv. Vavřince, který byl ale za husitských válek zničen. Poté byl v roce 1768 položen uprostřed vesnice základní kámen pro stavbu nového kostela a v roce 1775 byl dokončen a zasvěcen Sv. Janu Nepomuckému. „O malby se postaral Franz Anton Maulbertsch, jedna ze stěžejních osobností evropského barokního malířství.” Samotná vesnice leží v údolí řeky Dyje, která rozděluje obytnou zástavbu od rekreačních objektů a zahrad.

Viniční trať BabičákVinice Babičák leží jihovýchodně od města Znojma mezi obcemi Dyje a Tasovice. Vinná réva tu roste na terasách na levém břehu řeky Dyje. Půdní pokryv není příliš mocný, půda je proto poměrně kamenitá. Skalnaté podloží je ale jak dobrým zdrojem minerálů pro osobitost a nezaměnitelnost vůně i chuti místních vín, tak výborným akumulátorem slunečního tepla, které pak vyzařuje v noci. Horniny dyjského masivu dodávají zdejším odrůdám neopakovatelné znaky vín příznačné výhradně pro Znojemskou vinařskou podoblast. 

Nejvyšší kóta: 244 m.n.m. 

Nejnižší kóta: 215 m.n.m. 
 

Odrůdová skladba

Frankovka 2,5 ha Svatovavřinecké 2,9 ha    
Müller Thurgau 0,5 ha Sylvánské zelené 0,6 ha    
Pálava 1,5 ha Veltlínské zelené 5,0 ha    
Rulandské bílé 0,4 ha Zweigeltrebe 4,2 ha    
Ryzlink rýnský 2,6 ha        
 
CELKEM VÝMĚRA 20,2 ha