Vinařství Lahofer
Vinařská obec Znojmo

Vinařská obec Znojmo

Rezervace ochutnávky vín

Zavřít
Vyberte rezervaci

Území dnešního města Znojma bylo osídlené již v době prehistorické. Od osmého století našeho letopočtu se na skalním ostrohu naproti dnešního centra města a hradu rozkládalo rozsáhlé slovanské hradiště (nynější městská část Hradiště), které chránilo brod přes řeku Dyji vzdálený asi 900 metrů, kudy procházela obchodní cesta z české kotliny do Podunají. 

První písemná zmínka o Znojmě je v padělané listině, hlásící se do roku 1048, kterou kníže Břetislav zakládá proboštství v Rajhradě a kde je mezi svědky uveden znojemský kastelán Markvart. Nejpozději po roce 1092 zde vzniklo samostatné údělné přemyslovské knížectví. Za Konrádova syna Litolda se na znojemském hradě razily i první mince - znojemské denáry. 

Nejvýznamnější ze znojemských Přemyslovců Konrád II. Ota, který postupně ovládl celou Moravu a nakonec se stal i knížetem v Čechách, založil v roce 1190 premonstrátský klášter v Louce, který stojí na jih od historického středu města. V letech 1222 - 1226 bylo Znojmo Přemyslem I. Otakarem povýšeno na královské město, první svého druhu na jižní Moravě, a opevněno silnými hradbami, které se z velké části dochovaly dodnes. 

Po velkém požáru došlo k přestavbě Znojma v renesančním slohu, novodobě bylo vyhlášeno městskou památkovou rezervací. Může se pochlubit celou řadou významných historických památek - například rotunda sv. Kateřiny přibližuje svými nástěnnými malbami počátky české státnosti a podle některých odborníků je po Hradčanech druhou nejvýznamnější památkou v Česku. Snad nejznámější stavbou je radniční věž, z jejíhož ochozu je rozhled na celé město, kterému vévodí chrám sv. Mikuláše, patrona Znojma.

Rajská vinicePříkrý skalnatý sráz, spadající pod Starým městem a chrámem sv. Mikuláše k řece Dyji, se dostal na začátku 19. století do popředí pozornosti znojemských občanských elit. Ty, inspirovány duchem vídeňského biedermeieru, toužily po další parkově upravené ploše v bezprostřední blízkosti města. Nová brána a sady byly pojmenovány po rakouské císařovně Karolině Augustě Bavorské (1792-1872), která s císařským manželem Františkem I. navštívila Znojmo roku 1833. 

V průběhu dalších desetiletí 19. století vzniklo v Karolininých sadech několik dřevěných či zděných altánů a také vyhlídkové rondely s lavičkami. V roce 1875 došlo k rozšíření sadů směrem na jih, kde vznikl bránami uzavřený prostor tzv. Rajské zahrady. Ta byla vybudována na ploše zasypaných středověkých vinohradů, které jsou v současné době obnoveny pro účely nově zřízené Rajské vinice. 

Vinařství LAHOFER se o Rajskou vinici na historických terasách v Karolininých sadech stará od roku 2010. V roce 2011 a 2012 na téměř dvaceti arech půdy vysázela firma odrůdy Sauvignon, Veltlínské zelené a Ryzlink rýnský, které jsou jedinými třemi odrůdami zahrnutými do prvního apelačního systému v České republice nazvaného VOC Znojmo. Vinohrad je vysazen způsobem takzvaně "na hlavu". Nemá tedy vedení z drátů, každá hlava má naopak svou vlastní oporu z dřevěných kůlů. 

Od roku 2013 je na jednom z vyhlídkových rondelů otevřen přes letní turistickou sezonu degustační altán s nabídkou vín Vinařství LAHOFER. 

Nejvyšší kóta: sousoší Kalvárie, 270 m.n.m. 

Nejnižší kóta: 245 m.n.m. 

Odrůdová skladba

Ryzlink rýnský 0,06 ha  
Sauvignon 0,06 ha  
Veltlínské zelené 0,06 ha  
 
CELKEM VÝMĚRA 0,2 ha