Vinařství Lahofer
Vinařská obec Kyjovice

Vinařská obec Kyjovice

Rezervace ochutnávky vín

Zavřít
Vyberte rezervaci

Kyjovice byly jako malá ves administrativně připojená k nedalekým Prosiměřicím prakticky odsouzené k zániku. Po sametové revoluci se však v roce 1990 staly samostatnou obcí a dnes místní na svou malou vísku nedají dopustit. 

Dominantou Kyjovic je kostel svatého Bartoloměje, chráněnou památkou je pak socha Jana Nepomuckého a kaplička s dřevěnou sochou Ježíše. V katastru obce se nachází i archeologická naleziště dokládající místní osídlení od doby bronzové až po slovanské období. První zmínka o Kyjovicích je z roku 1275. Název je odvozen od osobního jména Kyj. Ve čtrnáctém století drželi ves Kyjové z Kyjovic, kteří zde vystavěli tvrz. Po ní se však bohužel nedochovaly žádné pozůstatky.

Viniční trať ŠpičákPravý břeh řeky Jevišovky na Znojemsku se stal pro vědce nalezištěm kostí pravěkých zvířat a dalších četných archeologických vykopávek. Pro vinaře je pak především viniční poloha Špičák u Kyjovic, vypínající se na vápenitých spraších a štěrkopískových terasách nad říčkou Jevišovkou, místem zrodu výtečných vín. Mezi nimi pak vyniká odrůda Pálava, kterou obdivují i odborníci a degustátoři světových výstav. Pálava z viniční tratě Špičák z produkce Vinařství LAHOFER si odvezla cenné kovy z velkých mezinárodních přehlídek vín, jakými jsou třeba AWC Vienna, San Francisco International Wine Competition, AGROVÍNO Nitra či MUVINA Prešov, ale mezi nejlepšími se objevuje i na významných českých výstavách TOP 77 vín ČR nebo Král vín České republiky. 

Na jedné z parcel na svahu s převažující jihovýchodní orientací tu před desetiletími vysadili vinohradníci i révu odrůdy Muškát moravský takzvaně "na záclonu". Mezi více než čtyřmi sty hektary vinic obhospodařovaných Vinařstvím LAHOFER jde o jedinou polohu, kde lze toto dnes již málo vídané vedení révy spatřit. 

Nejvyšší kóta: 260 m.n.m. 

Nejnižší kóta: 238 m.n.m. 
 

Odrůdová skladba

Blauburger 0,2 ha Pálava 1,8 ha    
Dornfelder 0,2 ha Panonia Kincse 0,1 ha    
Kerner 0,7 ha Ryzlink rýnský 4,5 ha    
Müller Thurgau 3,2 ha Ryzlink vlašský 0,4 ha    
Muškát moravský 5,9 ha Veltlínské zelené 0,4 ha    
 
CELKEM VÝMĚRA 17,3 ha