Vinařství Lahofer
Vinařská obec Dobšice

Vinařská obec Dobšice

Rezervace ochutnávky vín

Zavřít
Vyberte rezervaci

Název vesnice Dobšice, stavebně prakticky srostlé s městem Znojmem, je zřejmě odvozen od osobního jména Dobeš. Ovšem později byly užívány i názvy jiné: Stošíkovičky, Tesswitz - v různých obměnách. Původní pojmenování bylo obci vráceno po vzniku Československé republiky. Ves se připomíná nejprve roku 1190, kdy kníže Ota (Konrád III. znojemský) založil klášter Loucký a daroval mu mimo jiné ves Dobšice (psáno Dobsici), Popovice a Oblekovice. Dvůr v Dobšicích náležel odedávna králům českým, až roku 1287 jej daroval král Václav II. kostelu sv. Michala ve Znojmě. 

Nejméně příjemné kontakty s historií představují války. Při jedné bitvě u Znojma mezi rakouskými a francouzskými vojsky v roce 1809 Dobšice málem celé lehly popelem. V hromadných hrobech dnes vedle sebe leží vojáci všech národností včetně civilního obyvatelstva. Na památku padlým vojákům bylo v Dobšicích a okolí vybudováno několik památníků a pomníků. Vesnice navíc patřila k nejvýznamnějším vinařským obcím kraje. Svědectvím bývalé vinařské slávy jsou tři vinařské sklepní uličky a množství vinných sklepů uvnitř jednotlivých stavení přímo v obci.

Viniční trať U HájkuKdyž před patnácti miliony let dopadl na území dnešního Německa obrovský, kilometr velký meteorit, roztavená hornina z něj dolétla v kapkách i na pár míst v Česku. Takto vzniklé zelené polodrahokamy Vltavíny, kterým se říká vodníkovy slzy či zkamenělé žáby, tvoří dnes i malé promile podloží vinice U Hájku. A když dnes po nich pátrají hledači pokladů, nacházejí tu občas i střípky poněkud mladší historie. 

Lokalita bombardovaná kdysi kousky meteoritu se totiž v roce 1809 stala místem ohromné bitvy mezi nejvýznamnějším francouzským císařem Napoleonem Bonaparte a rakouským císařem Františkem I. 

Tolikrát v historii rozdrásaná tvář viniční trati U Hájku má dnes mnohem příjemnější úkol. Dává vzniknout jedněm z nejlepších hroznů odrůdy Müller Thurgau pro Vinařství LAHOFER. 

Nejvyšší kóta: 302 m.n.m. 

Nejnižší kóta: 260 m.n.m. 

Odrůdová skladba

Müller Thurgau 7,7 ha Ryzlink vlašský 0,2 ha    
Neuburské     2,6 ha Sauvignon 10,5 ha    
Rulandské modré 0,7 ha Tramín červený 3,6 ha    
Rulandské šedé 4,1 ha        
Ryzlink rýnský 7,8 ha        
 
CELKEM VÝMĚRA 37,ha