Vinařství Lahofer
Vinařská obec Dyjákovice

Vinařská obec Dyjákovice

Rezervace ochutnávky vín

Zavřít
Vyberte rezervaci

Nejstarší zpráva o Dyjákovicích je z roku 1278, kdy po bitvě na Moravském poli vtrhl na Moravu Rudolf Habsburský a u Dyjákovic ležel táborem. Nejstarší písemné památky ukazují, že se jedná o českou osadu.

Na městečko byly Dyjákovice povýšeny roku 1882 s právem dvou ročních trhů: 20. ledna – den sv. Fabiána a Šebestiána a 29. září – den sv. Michala. Dyjákovice měli zajímavou poddanskou povinnost - na den sv. Martina byla obec každoročně povinna dovézt na zámek Moravský Krumlov bílou husu na žebřinovém voze taženém čtyřmi bělouši. Naproti tomu nedaleké město Láva na rakouském pomezí muselo každoročně před svítáním na Štědrý večer posílat do Dyjákovic libru pepře jako poplatek z užívání luk řečených „Pffeferwiesen“. Když se tak jednou nestalo, protože posel zabloudil do Tasovic místo do Dyjákovic, vrchnost Krumlovská žalovala město Lávu u zemského práva.

Viniční trať VinohradyViniční trať Vinohrady se nachází v jižní části Znojemské vinařské podoblasti v katastru obce Dyjákovice po levé straně hlavní silnice z Hevlína směrem na Znojmo. Celá trať má rozlohu téměř sto hektarů, vinnou révou je ale osázena jen necelá polovina. Na hlinito-písčité půdě se daří Mülleru Thurgau, Rulandskému bílému, Pálavě, Tramínu či Svatovavřineckému.

Nejvyšší kóta: 208 m.n.m.
Nejnižší kóta: 183 m.n.m.

Odrůdová skladba

Ryzlink vlašský 10,8 ha        
Pálava 5,45 ha        
Tramín červený 4,4 ha        
 
CELKEM VÝMĚRA 20,7 ha